Mäletan lapsepõlvest seene-hooaja algust ja seda, kuidas vanaema köögis hakati kupatama seeni 50 liitriste hiigelpottidega ning õue tekkisid vannisuurused seene sorteerimise ja leotamise vannid. Nii nagu ka teistele pereliikmetele, maitsesid ka mulle seened – nii kastmes, hapendatuna kui marineerituna, ainult et mina vaevlesin peale seente söömist erinevalt teistest millegipärast sageli arusaamatute kõhuhädade käes.
Tasapisi kujunes mul teadmine, et seened ei ole minu toit, aga seletust sellele anda ei osanud. Kui täiskasvanueas tekkis sarnane reaktsioon peale sünnipäevalaudades hea ja parema maitsmist ning mõned aastad hiljem ei saanud enam pokaali punast veinigi juustu kõrvale nii võetud, et nina minutitega kinni poleks paistetanud, hakkasin asja uurima. Sain ka lõpuks aru nn pidulaua sündroomist (see pole miski ametlik nimetus, aga iseloomustab hästi kaebuste teket) ja mis seda põhjustab.
Sisukord
ToggleMis on histamiin?
Nii seened, punane vein, kõvad juustud, pidulaual tunde serveeritavad salatid, lihalõigud, pasteedid jm hea kraam on nimelt histamiinirikkad. Õnnetuseks on pidulaudade puhul kombineerunud aeg ja pigem kas histamiinirikkad toidud või toidud, kuhu seistes histamiini juurde tekib, ka tavapärasest suurem kogus toitu, rasva-ja suhkrurikkam valik ning bakterite jaoks sobilik keskkond (toasoe pole just parim säilitamistemperatuur). Tundlike jaoks tõeliselt ebamugavaks võib kujuneda aga sünnipäevatoitude järgmisel päeval söömine – siis on histamiini tase bakterite elutegevuse tulemusel toidus veelgi tõusnud.
Kindlasti on paljud histamiinist kuulnud allergiate võtmes. Tegelikult ongi histamiin üks tähtis signaalmolekul, mis osaleb lisaks allergilise reaktsiooni vahendamisele immuunvastuses ka vigastuste ja infektsioonide puhul (põletiku teke), maohappe sekretsiooni reguleerijana, osaleb virgatsainena ajus nii isu, termoregulatsiooni kui une-ärkveloleku režiimi reguleerijana jpm.
Vähem ollakse teadlikud, et mitmed toidud on histamiinirikkad, muutuvad histamiinirikastes seistes või vabastavad histamiini seedetrakti jõudes. Kaebuste tekke seisukohalt ei ole oluline, mis gruppi toiduaine kuulub.
Histamiini talumatuse…
…nimetus tuleneb arvatavasti inglisekeelsest väljendist “histamine intolerance“, kui tegelikult on tegemist pigem tundlikkusega soolesisesele histamiini tõusule, kui ensüüm, mis seedetrakti limaskestas vastutab toiduga saabunud histamiini lagundamise eest, ei täida oma funktsiooni piisavalt ning ka mikrobioota kooslus soosib kõrgema histamiinitaseme teket soole sees. Oluline on märkida, et individuaalne taluvus histamiini sisaldavatele toitudele varieerub laialt. Mõned inimesed taluvad neid toite hästi, samas kui teised võivad kogeda negatiivseid reaktsioone. Suur mõju sellele on arvatavasti konkreetse inimene mikrobioomil.
Mis reaktsioonid võivad tekkida?
Järgnevad kaebused võivad esineda ka paljude muude seisundite puhul, ärge hakake ise endal midagi diagnoosima, mure korral pöörduge perearstile. Kui seostate reaktsioone söödud toiduga, rääkige sellest allergoloogile. Allergoloog diagnoosib ja soovitab dieeti, toitumisterapeut saab aidata söömise juhendamisel. Tavapärasemateks sümptomiteks on vesiseks muutuv nina, aevastamine, kõrvade või silmade sügelus, silmalaugude punetus ja turse, aga ka kõhuvalu, kõhulahtisuse ja puhituse teke peale histamiinirikka toidu söömist. Võib esineda ka järgnevaid kaebusi:
Peavalu;
Nahalööve, sügelus ja punetus;
Seedehäired;
Kõrvetised;
Peapööritus;
Uneprobleemid nagu raskused uinumisel või sügava une puudumine;
Tursed, eriti näo, huulte ja silmade ümbruses;
Hingeldus, õhupuudus;
Südamekloppimine, kiired südamelöögid.
Toidud, mis sisaldavad histamiini
Juust: Juustud, mis on läbinud kääritamise ja vananemisprotsessi, nagu Parmesan, cheddar, Roquefort, brie, camembert juust, võivad olla kõrge histamiini tasemega.
Kääritatud toidud: Kääritatud toidud nagu hapukapsas, kimtši, hapendatud kurgid ja mõned sojatooted (nagu miso ja tempeh) sisaldavad histamiini kääritamise tulemusena.
Suitsutatud kala ja liha: Suitsetamisprotsessid võivad suurendada histamiini taset kalas ja lihas.
Suitsutatud ja töödeldud liha: Töödeldud lihatooted nagu salaami, pepperoni ja peekon võivad sageli sisaldada kõrgeid histamiini tasemeid.
Kala, koorikloomad: Koorikloomad nagu krevetid, krabid ja homaarid võivad sisaldada kõrgeid histamiini tasemeid, eriti kui neid ei säilitata ja valmistata õigesti. Kõik kalad, kui nad ei ole just äsja püütud, kohe puhastatud, valmistatud ja ära tarbitud.
Alkohol: Mõned alkohoolsed joogid, eriti punane vein ja õlu.
Äädikas ja äädikat sisaldavad toidud: Toidud nagu marineeritud kurk, ketšup, balsamico, sinep jm toidud, mis sisaldavad äädikat.
Kuivatatud Puuviljad: Kuivatatud puuviljad, nagu rosinad, aprikoosid ja datlid.
Kakao, šokolaad.
Tomat ja tomatist valmistatud tooted.
Kõik konservid.
Avatud, kuid mitte kohe tarbitud piimatooted, muutuvad suhteliselt kiiresti histamiinirikasteks.
Toidud, mis võivad seedetraktis histamiini vallandada
Alkohol: Alkohol võib käivitada histamiini vabanemise kehas, põhjustades sümptomeid inimestel, kes on tundlikud histamiini suhtes.
Mõned Puuviljad: Mõned puuviljad, nagu maasikad, tsitrusviljad ja ananass, võivad stimuleerida histamiini vabanemist seedetraktis mõnedel inimestel.
Maitseained: Mõned maitseained, sealhulgas kaneel, nelk ja muskaatpähkel, võivad põhjustada histamiini vabanemist tundlikel inimestel seedetraktis.
Pähklid: Mõned inimesed võivad kogeda histamiini vabanemist pärast pähklite tarbimist, eriti pähkleid nagu kreeka pähklid, india pähklid ja maapähklid.
Toidu lõhna- ja maitseained: Mõned toidule lisatavad lõhna- ja maitseained, nagu mononaatriumglutamaat (MSG), võivad põhjustada histamiini vabanemist tundlikel inimestel. Pidulaua sündroomile lisandub veel üks kategooria ja see on Hiina toiduga seotud kaebused, sest maitse intensiivistamiseks võidakse lisada odavamates söögikohtades naatriumglutamaati.
Kunstlikud värvid ja säilitusained: Kunstlikud värvained ja säilitusained töödeldud toitudes võivad vallandada histamiini vabanemise mõnedel inimestel.
See nimekiri ei ole täielik.
Kuidas leevendada?
On oluline märkida, et histamiini talumatuse sümptomid võivad varieeruda inimeselt inimesele ning neid võivad süvendada histamiini sisaldavad toidud ja teised vallandajad. Tundlikkus histamiinile võib ajas suureneda ja pakkuda üllatust just ses osas, et see, mis varem ei olnud probleemiks, võib ühel hetkel sümptomeid tekitada. Oma praktikast meenub juhtum, mil kliendil ilmnesid probleemid siis, kui tal oli elus periood, mil kogu toit tuli kulinaarialetist salatite jm valmistoiduna. Tundlikkus liigkõrgele histamiini tasemele tekkis vaid mõne kuuga. Kui kulinaaria sai välja vahetatud kodutoidu vastu ning lühiajaliselt välditi ka kõrge histamiini sisaldusega toite, leevenes ka näo ja silmalaugude punetus ja turse.
Lahendusena pakutaksegi madalama histamiini tasemega toitumist, mis ühtlasi tähendab:
-
- Ideaalis väga värskest toorainest valmistatud toidu kohene söömine ja säilitamise vältimine, mis ühtlasi tähendab ka kulinaariatoodete ja konservide tarbimise olulist piiramist.
- Kõrge histamiini tasemega toitude ja histamiini vallandavate toitude-jookide oluline vähendamine menüüs.
- Kuigi histamiini teke on kiirem pigem valgurikkamates loomsetes produktides, tuleb ka taimset toitu hoolikamalt valida.
- Histamiini tase toidus sõltub ka toidu töötlusastmest, nt hakkmassis tekib histamiin kiiremini kui terves lihatükis.
Välistavates nimekirjades on sageli ka toidud, mis ei ole kõrge histamiini sisaldusega, kuid sisaldavad teisi biogeenseid amiine, mis histamiini lõhustumist võivad takistada. St võib nendest listidest leida ka tsitrusviljad, banaani, sojaoad, herned, maisi ning isegi kõrvitsa ja suvikõrvitsa. Tuleks siiski meeles pidada, et rangemad välistused peavad olema igakülgselt põhjendatud ning alustada tuleks kõige ilmsemate probleemitekitajate mõju vähendamisest vastavalt kliendi harjumuspärastele valikutele. Teadusuuringute alusel konsensus välistuste osas puudub ja ainult kolmandikku toitudest käsitletakse enamuses uuringutest.
Varem ei ole teatud täpselt madalama histamiini tasemega dieedi mõju seedetraktis toimuvale, kuid värske pilootuuringu tulemused näitavad, et sümptomite leevenemine võib tuleneda ka histamiini tootvate bakterite hulga vähenemise tõttu dieedi tulemusel.
Dieedi määramine peab olema individualiseeritud, st nii välistuste, dieedi pikkuse kui ka muu toetuse (nt sobivad probiootikumid või kiudainetepreparaat) personaalset soovitamist.
Allikad
Hrubisko M., Danis R., Huorka M. jt. Histamine Intolerance – The More We Know the Less We Know. A Review. Nutrients 2021;13(7):2228. doi: 10.3390/nu13072228
Sànchez-Pérez S., Comas-Baste O., Veciana-Noguès jt. Low-Histamine Diets: Is the Exclusion of Foods Justified by Their Histamine Content. Nutrients 2021;13(5):1395. doi: 10.3390/nu13051395.
Sànchez-Pérez S., Comas-Baste O., Duelo A. jt. The dietary treatment of haistmine intololerance reduces the abundance of some histamine-secreting bacteria of the gut microbiota in histamine intolerant women. A pilot study. Front Nutr 2022;9:1018463. doi: 10.3389/fnut.2022.1018463